Daily Archives: 2021-04-08

Emlékezés iskolánk névadójára

200 éve szülelett Palotási János / Palotásy, Pecsenyánszky (Jászberény, 1821. április 8. – Jászberény, 1878. február 3.) zeneszerző, tánckomponista, levéltáros
Lengyel emigráns család sarjaként született, apja Petsenyánszky János, anyja Buszko Erzsébet. Jászberényben végezte a gimnáziumot, majd részt vett a szabadságharcban. Később Jászapáti aljegyzője lett, eközben zeneszerzéssel is foglalkozott.
Pályáját ettől kezdve kettősség jellemzi, hiszen élete végéig közhivatalnok, ugyanakkor muzikalitása zeneszerzésre, a zenei életben való aktív részvételre ösztönzi.
Élete legtermékenyebb időszaka a Jászapátin töltött évek.
1861-ben költözött Jászberénybe, s ugyanebben az évben családnevét Palotásira változtatta.
Később Jász-Nagykun-Szolnok vármegye jászkun kerületi levéltárosa lett, s aktívan részt vett a város társadalmi életében. Megszervezte az 1860-as évek elején létrejött Jászsági-kört, aminek elnöke is volt, később pedig a Palotásy dalkör nevű dalárdát is életre hívta.
Élete végig dalegyleti karnagy, községi jegyző és hegedűs volt. Táncai és dalai Fáy István gróf és Simonffy Kálmán pártfogásának köszönhetően, valamint Patikárius Ferkó és mások cigánybandái révén lettek népszerűek.
Művei eljutottak Mosonyi Mihályhoz, Johannes Brahmshoz (XX. magyar tánc) és több kortárs szerzőhöz. Tompa Mihály A gólyához című versét is megzenésítette.
Életének önkezével vetett véget, a jászberényi Fehértói temetőben helyezték örök nyugalomra.
Emlékét őrzi a város, nevét utca viseli, a róla elnevezett zeneiskola előtt található a mellszobra.
A linkre kattintva megtekinthető Sas Dániel zongoraművész, a jászberényi Palotásy János Zeneiskola tanárának felvétele Palotásy János-Riszner József: Jászberényi emlék (Magyar nóta) zongoradarabjáról.
Ezzel a felvétellel tisztelgünk iskolánk névadója születésének bicentenáriuma alkalmából.